Informace o přechodu na nový standard DVB-T2

Co je DVB-T2?

DVB-T2 je nový standard zemského digitálního vysílání (pozemní příjem na anténu), který v České republice do roku 2020-2021 nahradí současné DVB-T vysílání.

Proč se přechází na  DVB-T2?

Od roku 2020 se bude část televizních kmitočtů používat pro mobilní internet. Proto se přechází na DVB-T2 standard, který má větší kapacitu.

Termín přechodu na DVB-T2 v ČR

Přechod ze současného DVB-T na DVB-T2 bude probíhat postupně, ve dvou etapách : prostřednictvím přechodové (dočasné) a konečné sítě. Souběžné vysílání stávajících DVB-T sítí a nových DVB-T2 sítí bude probíhat mezi roky 2017 a 2020. Nejpozději k 30.červnu 2020 se vypnou stávající DVB-T sítě a vysílání už bude pokračovat jen ve standardu DVB-T2.

Co potřebuji pro příjem DVB-T2?

Pro příjem DVB-T2 potřebujete televizor s vestavěným DVB-T2 tunerem nebo set-top box s podporou kódování H.265/HEVC (HEVC je zkratka pro High Efficiency Video Coding, což je standard videoformátu, který snižuje datový tok bez ztráty obrazové kvality.)

Dále je samozřejmosti kvalitní TV anténa. případně celý anténní systém doplněný o  anténní zesilovač, rozbočovač a další prvky. Významnou roli také hraje správné nastavení a zapojení celého systému. Pokud si na instalaci netroufáte sami, rádi Vám pomůžeme. Objednat  odbornou montáž.

Výhody DVB-T2

  • Vysílání programů v HD kvalitě (vysokém rozlišení - HDTV)
  • Více TV programů do jednoho multiplexu bez ztráty kvality
  • Prostorový zvuk
  • Kapacita pro duální zvukové vysílání
  • Garance DVB-T2 do roku 2030

Jaké programy můžu v DVB-T2 naladit?

V současné době je možné přijímat 14 televizních programů v novém standardu digitálního vysílání DVB-T2. Konkrétně se jedná o stanice: Prima, Prima Cool, Prima Max, Prima Zoom, Barrandov TV, Kino Barrandov, Barrandov Plus, Óčko, Óčko Gold, Šlágr TV, TV Noe, Óčko Expres a Barrandov Family. Programová nabídka bude postupně rozšiřována. Do března příštího roku 2018 by mělo být signálem pokryté celé území ČR. V blízké době přibudou i programy České televize ve vlastní přechodové síti.

Nejčastější dotazy

1. Když si koupím novou televizi s DVB-T2 H.265, dokáže zobrazit i současný formát DVB-T?

Ano, s novým  televizorem DVB-T H265 můžete přijímat současné DVB-T vysílání.

2. Mám satelit (kabelovou TV) propojený s TV, budu si muset kupovat nový televizor DVB-T2?

Jestliže sledujete televizi přes satelitní vysílání (kabelovou TV), nepotřebujete televizor s tunerem DVB-T2.

3. Kdy skončí DVB-T?

Poslední DVB-T vysílač bude vypnut k 30.6.2020.

4. Budu muset měnit anténu, se kterou nyní přijímám DVB-T, abych mohl chytat i DVB-T2?

Záleží na místních příjmových podmínkách i technickém provedení. Doporučujeme kontrolní měření kvality a intenzity TV signálu, případně rekonstrukci. Objednat můžete zde

5. Máme v domě společnou televizní anténu, bude nám automaticky fungovat DVB-T2 až bude dostupné?

To záleží na finálních kanálech, na kterých bude DVB-T2 ve Vaší lokalitě vysílat. Pokud jsou použity selektivní prvky pro současně používané kanály, dá se předpokládat, že bude nutná jejich výměna, případně přeladění. Ze zkušeností z první digitalizace nedoporučujeme správcům domů a samosprávám nechávat úpravy STA na poslední chvíli, měsíce před konečným termínem vypnutí bývají pořadníky na úpravy STA již plné. Informace o úpravách STA a případné objednání odborné montáže zde.                           

Kontaktujte nás!

Pošlete nám nezávazkou poptávku. Naceníme vám zboží/materiál  i montážní práce a sdělíme vám nejbližší termín realizace zakázky.

Dodávku a montáž si můžete objednat na tel. číslech 602 553 274

Zobrazit další kontaktní informace.